Jsi tady: Domů » Zdraví » Cukrovka – lidově úplavice cukrová

Cukrovka – lidově úplavice cukrová

cukrovka

Víte, co je to vlastně cukrovka?

Cukrovka (Diabete mellitus – DM) je metabolické onemocnění, které se projevuje vysokou hladinou glukózy (hyperglykémií) v krvi postiženého. Je to závažné onemocnění, kterým u nás trpí přibližně 5% obyvatel.

Dá se říci, že cukrovka je hormonální onemocnění, protože v případě, že člověk touto chorobou trpí, jeho těla nevytváří dostatek hormonu, který se nazývá inzulín. Tento hormon je pro tělo důležitý tím, že v organismu zpracovává cukry a pomáhá při metabolismu tuků a bílkovin. Z toho vyplývá, že pokud má tělo inzulínu nedostatek, cukry se v těle nerozkládají a dochází tak k narušení organismu. Cukrovka patří mezi onemocnění, které se nedají úplně vyléčit, ale dodržováním jistých léčebných procedur se dokáže hladinu cukru v krvi držet na normální hladině a nedochází tak k riziku výskytu možných komplikací.

Rozlišujeme 2 typy cukrovky

DM 1. typu – v pankreasu (slinivka břišní) se nevytváří dostatek inzulín, protože organismus ničí buňky, které ho produkují. Je tedy potřebné tento hormon doplňovat formou injekcí, které si pacient aplikuje 4-5x denně. Nejlepším místo pro aplikování těchto injekcí je břicho, protože inzulín se právě v tomto místě vstřebá nejrychleji. Další důležitou věcí pro boj s tímto typem onemocnění je úprava jídelníčku a stravovacích návyků. Nejčastějšími příznaky onemocnění typu DM 1 jsou časté močení, zvýšený pocit žízně a hladu, ztráta hmotnosti, opakované infekce, trpnutí končetin, zlé hojení ran apod.

DM 2. typu – u tohoto typu cukrovky se sice inzulín vytváří, ale jeho účinek je velmi slabý. Rovněž u tohoto typu je potřeba inzulín do těla dodávat. Cukrovku 2. typu ovlivňuje genetický faktor nebo vnější faktory jakými jsou například obezita, stres, málo pohybu, nezdravá jídla a s tím spojený vysoký příjem kalorií. Příznaky u tohoto typu jsou méně výrazné než u typu DM 1.

Těhotenská cukrovka

cukrovka

Těhotenská cukrovka patří mezi jedno z nejčastějších onemocnění v těhotenství

Cukrovka může rovněž vzniknout během těhotenství – gestrační diabetes. Proto musí každá těhotná žena podstoupit vyšetření, které buď potvrdí, nebo vyvrátí přítomnost tohoto onemocnění. Vyšetření se provádí mezi 24. a 28. týdnem těhotenství ženy. No v případě, že těhotenství je rizikové, provádí se toto vyšetření hned na počátku těhotenství ženy. Mezi riziková těhotenství patří těhotenství u obézních žen a u žen nad 35 let. V případě, že žena trpí těhotenskou cukrovkou, doporučuje se dostatek pohybu, upravené stravování a dostatečný přísun živin a minerálů. V některých případech se dokonce podává i inzulín. Těhotenská cukrovka většinou přetrvává pouze během doby těhotenství, ale někdy se může stát, že po skončení těhotenství se vyvine do cukrovky typu DM 2.

Více se o tomto tématu dočtete na stránce modrykonik.cz/cukrovka

Napsat komentář