Páteř je složitá soustava skládající se z kostí, nervů, svalů, vazů, šlach a chrupavky. Právě proto může být bolest zad zapříčiněna velkým množstvím důvodů a rovněž se dá opsat mnoha různými způsoby. Obvykle se však soustřeďuje kolem obratlů od krku až po křížovou oblast, případně až po kyčle v oblasti pánve.
Nejčastější bolest zad
Nejčastěji se bolest zad objevuje v oblasti bederní páteře. Může se objevit po akutním tělesném poranění, například po natažení svalu, natrhnutí vazu, stlačení nervu nebo po problémech s chrupavkou. Při mírných bolestech jde nejčastěji o natažení některé části páteře.
Případy, kdy jsou bolesti až příliš silné
Silné bolesti se vyskytují při tlaku na nerv v důsledku vyskočení některého obratle nebo ploténky. Tento typ bolesti je velice nepříjemný. Jelikož při vyskočení obratle dochází k postižení nervů, nesnesitelná bolest, která tyto případy doprovází, dokáže vážně omezit pohyblivost postiženého.
K takovým poškozením dochází zvedáním těžkého předmětu, vykonáváním neobyčejně vysilující činnosti, při úrazech plynoucích ze sportovní aktivity (cvičení bez rozcvičky) a při autonehodách.
Příčinou bolesti zad mohou být i poruchy kloubů nebo zlomeniny obratlů z důvodu osteoporózy, onemocnění srdce, ledvin nebo trávicích orgánů.
Kde nastala chyba?
Mezi další faktory způsobující bolesti zad patří nesprávné držení těla, stres, obezita, u žen i gynekologické příčiny (oblast křížů) a dokonce i samotné těhotenství. V těhotenství je tato bolest vyvolaná změnami držení těla a změknutím vazů v oblasti pánve. V případě, že se o bolestech zad v období těhotenství chcete dozvědět více, doporučujeme vám navštívit stránku MODRÝ KONÍK.
Je nevyhnutné navštívit lékaře?
Lékaře je nutno vyhledat v případě opakující se bolesti zad a dále v případech, když vám bolest „vystřeluje“ do dolních končetin, při poruše citlivosti některé z končetin nebo v případě, že nastanou problémy s močením či stolicí.
Nejdůležitější je určení správné diagnózy. Lékař vyšetří vaši páteř, držení těla a vyhledá bolestivé i necitlivé oblasti. Někdy je dokonce potřebné i rentgenové ale jiné speciální vyšetření například magnetická resonance.
Cílem léčby je nejenom zmírnit bolestivé příznaky, ale hlavně vyřešit hlavní příčinu, která způsobuje bolesti. Pacient trpící těmito problémy by se měl šetřit a doporučuje se „klidový režim“ na lůžku, pravidelné a poctivé užívání léků, gelů a náplastí na tlumení bolesti nebo rehabilitační léčba (cvičení zaměřené na páteř a různé druhy masáží).
V těžkých případech je nutná hospitalizace, infuzní léčba a v krajních případech i operace.