Jsi tady: Domů » Nezařazené » Koaxiální kabel

Koaxiální kabel

koaxiální kabel

Koaxiální kabel zevnitř

Koaxiální kabel – definice

Koaxiální kabel je kabel s vysokou kapacitou, který je častou využívaný v audio, video a datových aplikacích. Laicky řečeno se koaxiální kabel používá na propojení TV s vnější anténou a kabelovými a satelitními službami. Používá se rovněž pro kabelové modemy a různá digitální rozhraní.

Silný flexibilní koaxiální kabel obsahuje izolovaný drát nebo lanko ve středu. Tento drát je pak obklopen izolací. Izolace je zabalená hliníkovým nebo měděným pláštěm, který může být zabalený fólií nebo pletenou drátěnou tkaninou. To všechno je potom ještě zabalené v plastovém krytu, který může mat ohnivzdorný teflonový povlak.

Typy koaxiálních kabelů

Mnohdy mohou vypadat velmi podobně i stejně, ale je jich několik druhů. Koaxiální kabel s impedancí 50 nebo 75 ohmů může mít kabel s různým vnějším průměrem a maximální kapacitou pro provozní napětí. Kabely jsou určeny rovněž pro útlum signálu. Koaxiální kabely jsou označeny RG předponou (- Radio Grade). Nejčastěji používanými jsou koaxiální kabely typu RG-6, RG-6 Quad, RG-58, RG-59 a RG-59 Quad.

koaxiální kabel

GPS jednotka

Bezdrátové

Bezdrátová komunikace je přenos informací mezi dvěma a více komponenty, které nejsou spojené elektrickým vodičem. Čím dál tím častěji se v dnešní době potkáváme s bezdrátovou technikou. To je na jedné straně velmi praktické, na druhé zase méně kvalitní, co se přenosu týče, a krátkodobé řešení. Mezi nejčastější bezdrátové technologie patří rádio. Rádiová vzdálenost může být krátká (několik metrů), ale i dlouhá (několik tisíc až milionů kilometrů). To zahrnuje různé typy pevných, mobilních a přenosných aplikací včetně obousměrných vysílaček, mobilních telefonů, osobních digitálních asistentů (PDA) a bezdrátové sítě.

Dalšími příklady bezdrátových radiových aplikací jsou GPS jednotky, otvírače garážových bran, bezdrátové počítačové myši, klávesnice a sluchátka, rozhlasové přijímače, satelitní televize a bezdrátové telefony. Trochu méně běžnými metodami pro dosažení bezdrátové komunikace jsou elektromagnetické bezdrátové technologie, jako například světla, magnetická nebo elektrická pole nebo použití zvuku.

Napsat komentář